Kieto vandens „pėdsakai“ vamzdyje
Turbūt niekam ne naujiena, kad didžiausias buitinių įrenginių (skalbyklių, indaplovių, boilerių) priešas – kietas vanduo ir kalkių nuosėdos. Dažniausiai ši problema sprendžiama įvairiomis į prietaisus dedamomis kalkes šalinančiomis priemonėmis, tačiau nėra sprendžiama iš pagrindų. Juk vertėtų apsauga nuo kalkinių apnašų susirūpinti dar tuo momentu, kai kietas vanduo patenka į pastatą. Tos pačios nuosėdos kaupiasi ir vamzdžiuose, ir šildymo katiluose, ir tūriniuose karšto vandens pašildytuvuose (boileriuose), o tai gali tapti daug didesne ir brangiau kainuojančia problema. Apkalkėjusios vandens sistemos valomos cheminiu būdu, tačiau kai kuriais atvejais tenka keisti ir visą sistemą ar jos dalį.
Minkštas vanduo visai vandentiekio sistemai
Specialūs vandens apdorojimo įrenginiai, skirti kietų nuovirų (kalkių nuosėdų) susidarymui vandens sistemoje riboti ir su tuo susijusių katilų, tūrinių karšto vandens boilerių, šilumokaičių ir kitų įrenginių energiniam efektyvumui išsaugoti. Bendrovės „Armada“ siūlomas elektromagnetinis įrenginys „AntiCa“ išsiskiria greitu ir nesudėtingu montavimu nepažeidžiant vamzdyno bei žymiai mažesne nei kiti vandens minkštinimo filtrai kaina. Jo veikiančio nereikia papildomai prižiūrėti ar remontuoti, įrenginys gali būti naudojamas mažiausiai dvidešimt metų. Kadangi įrenginys neturi tiesioginio kontakto su vandeniu, nekyla problemų dėl higieninių reikalavimų laikymosi, taip pat vandens slėgis vamzdyne ar to paties vamzdyno skersmuo nesumažėja – įrenginys montuojamas iš išorės.
Kietas vanduo išsaugo vertingus kalcio ir magnio mineralus
Naudojant įrenginį „AntiCa“, kietas vanduo įgauna minkšto vandens ypatybes, tačiau natūrali mineralinė jo sudėtis nesikeičia. Įrenginį sudaro aplink vamzdį apvyniota ritė, jos galai prijungti prie valdymo bloko, o ši prijungta prie elektros tinklo. Aplink vamzdį apvyniota ritė sukuria tiksliai nustatytą magnetinį lauką, kuris išlaisvina su vandens molekulėmis surištus kalcio bikarbonato jonus, tačiau jų nesunaikina. Kalcis ir magnis iš vandens nėra pašalinami, tiesiog susidaro kristalai, kurie neformuoja kietų nuovirų – kalkinių nuosėdų. Šios medžiagos žmogaus organizmui yra gyvybiškai būtinos, taigi jų visiškai pašalinti negalima.
Be to, elektromagnetinis vandens apdorojimas įrenginiais „AntiCa“ naikina bakterijas, todėl, pavyzdžiui, baseine įrengus tokią sistemą, chloro panaudojimas sumažinamas apie trečdalį. Apdorotas vanduo leidžia taupyti ir valymo priemones (maždaug 10–12 proc.), teigiamai veikia augalų augimą, esant tam tikroms sąlygoms gali net iki 12 proc. padidinti betono kietumą.
Kalkių nuosėdų, nuovirų ir apnašų keliamos problemos
Kodėl kieto vandens tiekimo sistemą apsaugoti nuo kalkinių apnašų taip svarbu? Be abejo, visų pirma dėl to, kad būtent vamzdynu į pastatą patenka visas jame naudojamas vanduo, taigi vienu sprendimu galima išspręsti visų su kalkėmis susijusių buityje naudojamų prietaisų problemas. Tačiau daug daugiau problemų kelia paties vamzdyno viduje nusėdančios nuoviros, turinčios itin didelę šiluminę varžą: jos neatiduoda šilumos ir veikia kaip izoliatorius. Tad jei gyvatuko ar radiatorių vidinėje pusėje yra susikaupęs kalkinių nuosėdų sluoksnis, jie į aplinką skleidžia daug mažiau šilumos. Tokiu atveju karšto vandens gyvatukas neįšyla iki standartinės temperatūros, tačiau šilumos tiekėjui vis vien mokama ir už vamzdžių viduje sulaikytą šilumą. Pavyzdžiui, jei apkalkėjimo sluoksnis siekia 7 mm, į aplinką atiduodama iki 45 proc. mažiau šilumos. Nuo kalkių nuosėdų vamzdžiai gali net visiškai užakti, o tuomet jau reikia remontuoti vandentiekio sistemą.
Didėjant kalkinių apnašų sluoksniui vandentiekio sistemoje proporcingai didėja ir šiluminės energijos nuostoliai, kas ir lemia didesnes išlaidas vartotojui
Elektroniniai vandens nukalkintojai „AntiCa“ – valdymo blokas įjungtas į elektros tinklą, ritės, apvyniotos aplink vamzdį, galai prijungti prie valdymo bloko, kuris ir sukuria reikiamą magnetinį lauką
Kita problema, kurią sukelia kalkinės apnašos – vandens spaudimo sumažėjimas vamzdžiuose. Bendrovės „Armada“ direktorius T. Kuzborskis paaiškina: „Pastatuose įrengiant vandens tiekimo sistemą vamzdžių diametras apskaičiuojamas pagal numatomą vandens poreikį. Taigi eksploatacijos metu vamzdžių viduje susidarančios kalkių nuosėdos automatiškai mažina jų pralaidumą. Sumažėjus pralaidumui, sumažėja ir spaudimas, dėl to viršutiniuose aukštuose gyvenantys gyventojai ar įsikūrusios patalpos nėra aprūpinamos reikiamu šilumos ir karšto vandens kiekiu. Dėl to reikia keisti vamzdžius, kurie iš tiesų dar yra puikios būklės ir galėtų būti naudojami ne vienerius metus, bet nepasirūpinus jais tekančio vandens kokybe, vamzdžius tenka keisti. Tarkime, skalbykles ar indaploves galima išardyti, pakeisti vieną elementą, o su užkalkėjusiais vamzdžiais susitvarkyti daug sunkiau. Senosios statybos daugiabučiuose namuose vamzdžiai buvo klojami taip, kad būtų matomi ir lengvai prieinami, tačiau naujos statybos pastatuose vamzdžiai paslėpti. Jei jie užaktų, gali tekti ardyti vos ne pusę namo“.
Kalkėtas vanduo – gerti tinkamas, o buitinei technikai – ne
Nustatyta, kad, pavyzdžiui, Vilniuje kalcio kiekis vandenyje svyruoja nuo 5 iki 10 mg/l. Geriamajam vandeniui šio mineralo kiekis nėra ribojamas, nes kalcis yra gyvybiškai naudingas organizmui. Tačiau kas tinka žmogui, ne visada tinka buitiniams prietaisams. Įvairaus tipo šildymo sistemų gamintojai, parduodami savo produkciją, rekomenduoja galimą maksimalų kalcio kiekį litre. Pavyzdžiui, į kietojo kuro katilą patenkančio vandens sudėtyje kalcio neturėtų būti daugiau nei 1 mg ekv/l. Jei reikalavimo nesilaikoma, šildymo sistemai nesuteikiama garantija. Dar griežtesni reikalavimai keliami plokšteliniams šilumokaičiams – 0,4 mg ekv/l. Šilumokaičiai yra jautresni kalkių nuosėdoms, taigi greičiau ir užkalkėja. Dujiniams katilams, dažniausiai įrengiamiems individualiuose namuose, maksimalus galimas vandens kietumas – 0,28 mg ekv/l, o tai 18 kartų mažiau nei minimali sostinės vandenyje randamo kalcio norma. Kai vandenį šildantis šilumokaitis apkalkėja, iš karto susidaro didesnės dujų sąnaudos, kadangi dėl susidariusio kalkių sluoksnio prasčiau atiduodama šiluma ir vanduo kaista lėčiau. „Tai tas pats, kas į automobilį pilti ne 98, o 92 markės degalus. Mes to nedarome, nes žinome, jog tai blogai, tai kenkia automobiliui ir vėliau teks jį taisyti. Į šildymo sistemą tiekti kietumo normą kelis ar keliolika kartų viršijantį vandenį – tai gadinti turimą įrenginį. Taigi problemą iš tiesų reikia spręsti kompleksiškai, ne keisti apkalkėjusius elementus, o pasirūpinti, kad į sistemą patektų tinkamai apdorotas vanduo“, – situaciją komentuoja bendrovės „Armada“ direktorius T. Kuzborskis.
Vandens nukalkinimo sistemos AntiCa – paprasta įrengti ir pigu naudoti
Norint pastate įrengti „AntiCa“, reikia nedaug – tam tikro ilgio tiesios vamzdyno atkarpos ir galimybės valdymo bloką prijungti prie elektros srovės. Pats įrenginys sunaudoja juokingai mažą kiekį elektros energijos. Vidutiniškai individualiam namui skirtas „AntiCa“ sunaudoja iki penkių vatų.
Antikalkiniai įrenginiai pritaikomi įvairių tipų ir diametrų vamzdynams
Elektroninius vandens apdorojimo įrenginius galima įrengti tiek daugiabučiame, tiek individualiame name, tiek bute ar pramoniniame pastate. Atsižvelgiant į vamzdyno skersmenį ir vandens debitą, parenkamas tam tikro tipo „AntiCa“ įrenginys. Didelis įrenginio tipų pasirinkimas leidžia nukalkinimo prietaisą individualiai pritaikyti kiekvienam objektui, mažiausias gali apdoroti ir penkiasdešimt litrų per valandą. Tokie nedideli įrenginiai puikiai tinka siuvykloms, kur vandens sąnaudos nėra didelės, bet lyginimo presams reikalingas tam tikras vanduo, norint apsaugoti juos nuo kalkių apnašų ir nuosėdų.
Elektromagnetinis vandens antikalkas individualaus namo vandens įvade
Elektroninis vandens apdorojimo įrenginys nuo kalkių gamyklos vandens aušinimo linijoje
Šiuo metu galingiausias Lietuvoje vandens minkštintojas „AntiCa“ įrengtas įmonėje „Lifosa“. Per valandą jis apdoroja iki 5 000 kub. metrų vandens. Kalkių nuosėdos tampa rimta problema tokiuose objektuose kaip baseinai, vandens parkai, ligoninės, taigi siekiant išlaikyti kokybišką įrangą ir inventorių, juos nuolatos tenka valyti chemiškai. Elektroninis vandens minkštinimo įrenginys šiuo atveju tampa daug paprastesne ir ekologiškai saugesne priemone išvengti besikaupiančių kietų kalkinių apnašų. Bendrovė „Armada“ vandens apdorojimo įrenginius yra įdiegusi tokiuose gerai žinomuose objektuose kaip „Achema“, „Mažeikių nafta“, Panevėžio „Linas“, „Wavin Baltic“, daugiabučių kompleksai Vilniuje „Elguva“, „Sluškų slėnis“, „Bajorų kalvos“, „Fizikų namai“, „Helios City“, „Solo city“, „Ateities trio“, „Mikalojaus žiedas“, prekybos ir pramogų centruose „Panorama“, „Saulės miestas“, „Mega“, „Babilonas“, „Vichy“ vandens parke, „Litexpo“ parodų centre, SEB arenoje „Teniso pasaulis“, biurų pastate “Green Hall”, AB ”Baltijos” laivų statykloje, UAB „Senukai“, Elektrėnų ledo arenoje, AB „Amilina“, konditerijos fabrike UAB “Roshen“, IKEA PC, sportininkų rengimo ir reabilitacijos centre Druskininkuose, Lietuvos sporto draugijoje “Žalgiris“, Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete, VU Jungtinio Gyvybės mokslų centre, Klaipėdos universitete, VĮ “Regitra“, ELL biurų pastate “Narbuto 5“ Vilniuje ir dar daugelyje kitų.